Rejestrator danych z wbudowanym modemem GSM/GPRS

             Mamy przyjemność zaprezentować Państwu owoc współpracy firmy POLTRAF z PM ECOLOGY – nowość na rynku, uniwersalny i energooszczędny Aqua Logger. Z połączenia wytężonej pracy inżynierów z firmy PM ECOLOGY oraz doświadczenia spółki POLTRAF powstało unikalne rozwiązanie – rejestrator danych dedykowany dla branży WOD-KAN.  Bardzo wysoka energooszczędność, różne wersje wykonania (IP67, IP68, IP68 ATEX), a także swobodna konfigurowalność urządzenia pozwala sprostać najbardziej wymagającym aplikacjom.

AQUA LOGGER – uniwersalność zastosowań

Aqua Logger jest uniwersalnym, ultra energooszczędnym urządzeniem do rejestracji i transmisji danych. Zastosowane 4 w pełni konfigurowalne  wejścia (prądowe, napięciowe lub impulsowe do wyboru przez użytkownika), oraz port SDI-12 stosowany w meteorologii sprawia, że rejestrator jest w stanie  odczytać takie parametry jak: temperaturę, poziom, ciśnienie, nasłonecznienie,  siłę i kierunek wiatru czy opad itp. Urządzenie umożliwia indywidualną konfigurację protokołów logowania i transmisji GPRS. Wszystkie ustawienia są wykonywane przy użyciu intuicyjnego, komputerowego lub sieciowego oprogramowania.

Jedną z dziedzin, w których Aqua Logger może być zastosowany z wykorzystaniem pełni możliwości to stacje meteorologiczne. Zapraszamy do artykułu opisującego takie zastosowanie. Aqua Logger w meteorologii.

AQUA LOGGER – opisy portów

Pamięć i wizualizacja

Wszystkie dane mogą być przesyłane i zwizualizowane na serwerze producenta lub  przesyłane na serwer użytkownika w formie pliku csv.

 

Wbudowana pamięć wewnętrzna (10 000 pomiarów) zabezpiecza przed utratą danych w przypadku zaniku sygnału GSM/GPRS. Logger w takim przypadku przechowuje zarejestrowane odczyty i prześle wszystkie zaległe dane po ponownym uzyskaniu sygnału GSM/GPRS.

 

 

 

Energooszczędność

Naszym głównym celem podczas projektowania i tworzenia loggera było uzyskanie jak najlepszej efektywności energetycznej. Mimo bardzo wysokich wymagań jakie zostały postawione przed inżynierami, dzisiaj jesteśmy w stanie stwierdzić, że zadanie zostało wykonane z nawiązką. Efektem ich pracy jest urządzenie o niespotykanej dotychczas na polskim rynku energooszczędności. Zastosowanie wysokiej klasy podzespołów sprawiła, iż zużycie energii logger w stanie czuwania jest mniejsza niż 250μW, a podczas przesyłania danych około 0,3W. Co tak naprawdę zyskuje użytkownik? Przykładowo: standardowa konfiguracja odczytu jednego  parametru co 15 minut z transmisją danych co 60 minut pozwala pracować loggerowi na standardowej baterii (12V 24Ah) bez  ładowania przez około 4 lata!!! Jest to idealne rozwiązanie dla pomiarów wykonywanych w trudnych warunkach, gdzie nie ma zasilania sieciowego, oraz nie ma możliwości zamontowania panelu fotowoltaicznego.

Zasilanie solarne

Aqua Logger wyposażony jest standardowo w regulator ładowania z panelu fotowoltaicznego z obsługa MPPT (Maximum Power Point Tracking). Pozwala to na bezpośrednie podłączenie panelu fotowoltaicznego do logger bez konieczności instalacji dodatkowych urządzeń. MPPT  jest to zaawansowany układ śledzenia maksymalnego punktu mocy, który może zwiększyć ilość uzyskanej energii nawet o 20%. Tak wyposażony rejestrator wraz z niewielkim panelem fotowoltaicznym i baterią, powoduje, że nasza stacja pomiarowa od strony energetycznej staje się bezobsługowa.

Sygnały wejściowe

Wyposażony w 4 konfigurowalne porty wejściowe logger pozwala na odczytywanie parametrów z różnego rodzaju czujników. Każdym z portów możemy ustawić z poziomu oprogramowania do współpracy z sygnałem wejściowym prądowym(4-20mA), napięciowym(0-10V, 0-3V) lub impulsowym w zależności od potrzeby użytkownika.

Bardzo istotne znaczenie w portach komunikacyjnych ma osobne zasilanie dla każdego wejścia. Pozwala to na odczyty mierzonych parametrów z każdego czujnika z różną częstotliwością ( np. port1 – co 1 min, port2 – co 5 min, port3 – co 10 min, port4 – co 30 min) i wysyłać wszystkie odczyty za dany okres jednocześnie.

Dodatkowy port SDI-12, w który wyposażony jest rejestrator, jest asynchronicznym protokołem komunikacji szeregowej dla inteligentnych czujników, które monitorują dane o środowisku. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie podłączyć do 8 dodatkowych czujników (wartości) komunikujących się po protokole SDI-12 wykorzystywanych w meteorologii takich jak: prędkości i kierunku wiatru, natężenie słoneczne, wilgotność, temperatura, ciśnienie atmosferyczne, ale również czujniki do pomiaru właściwości fizyczno-chemicznych wody/ścieków jak: sondy Ph, redox, przewodności, zasolenia i wiele innych znajdujących się również w ofercie firmy POLTRAF.

Konfiguracja alarmów

Powiadomienia mogą być wysyłane zarówno drogą mailową jak i SMS-em  w zależności od priorytetu ustawionego przez użytkownika. Konfigurowalna książka telefoniczna daje nam możliwość przypisywania alarmów do odpowiednich numerów telefonów lub adresów e-mail.

Poza alarmami dotyczących mierzonych parametrów, można skonfigurować alarm o zaniku zasilania z sieci (przejście na zasilanie z baterii awaryjnej), czy też spadku napięcia zasilania na akumulatorze.

Dodatkowy port antysabotażowy pozwala nam na otrzymanie informacji o otworzeniu drzwi szafki.

Pozostałe cechy Aqua Loggera

  • Wbudowany czujnik temperatury oraz napięcia akumulatora do kontroli warunków pracy urządzenia
  • Rejestrator jest wyposażony w gniazdo dla dwóch baterii R20 D, która są załączane automatycznie w przypadku awarii głównego źródła zasilania.
  • Port RS232 do komunikacji z innymi urządzeniami.
  • Temperatura pracy -30 do +55

Różne wersje wykonania

Ze względu na uniwersalność urządzenia i możliwości wykorzystania go w różnych warunkach środowiskowych przygotowaliśmy 3 wersje  obudowy i zabezpieczenia elektroniki.

Wersja IP66

Standardowe wykonanie loggera w wersji IP66 przystosowana jest do montażu zewnętrznego lub w pomieszczeniach gdzie występuje duża wilgotność lub zapylenie.

Wersja IP68

Logger przystosowany do pracy w miejscach  gdzie mogą występować tymczasowe zalania urządzenia jak np. studzienki burzowe. Urządzenie jest przystosowane do ciągłej pracy nawet do 10 metrów pod powierzchnią wody. Elektronika zatopiona jest w specjalnej zalewie ochronnej, która zapewnia pełną ochronę przed wodą i pozostałymi warunkami środowiskowymi. Rejestrator wyposażony jest w hermetyczne złącza do sensorów pomiarowych, anteny GSM, karty SIM, portu USB, akumulatora lub opcjonalnie panelu fotowoltaicznego. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, żadne czynności instalacyjne nie wymagają otwierania obudowy.

Wersja IP68 ATEX

Jest to wersja IP68 dodatkowo zamknięta wraz z baterią  w specjalnej obudowie do stref zagrożonych wybuchem (ATEX). Wszystkie przewody doprowadzone do loggera wprowadzane są  przez dławice również w wykonaniu przeciwybuchowym. W przypadku odpowiedniej siły sygnału GSM możliwość instalacji anteny w obudowie. Wykonanie to jest dedykowane między innymi  do pomiaru poziomu w studzienkach ściekowych, gdzie możliwe jest zbieranie się metanu.

Rafał Korzec – przedstawiciel regionalny firmy Poltraf i jednocześnie opiekun produktu Aqua Logger.