Czujniki temperatury dla HVAC.

Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią artykułu opisującego tym razem urządzenia do pomiarów temperatury stosowane w HVAC, ogrzewaniu i wentylacji.

Dużą grupą urządzeń i czujników jest aparatura przeznaczona do systemów klimatyzacji i wentylacji firmy AB REGIN, szwedzkiego producenta, którego urządzenia stosowane są na całym świecie. Energooszczędny i prawidłowo funkcjonujący system, wymaga między innymi ciągłego kontrolowania zmian temperatury zarówno w budynku jak i na zewnątrz. Będąc świadomym tego faktu, firma Regin, przygotowała szeroką gamę czujników i przetworników temperatury dedykowanych do systemów HVAC. Posiada w ofercie przetworniki i czujniki typu NTC, PT100 i PT1000. Znane są one ze swojej wysokiej dokładności i stabilności, łatwości montażu oraz bardzo dobrych rozwiązań konstrukcyjnych.

Przetworniki temperatury

czujniki przetworniki klimatyzacja

Przetworniki temperatury dzięki różnym wykonaniom, mogą być montowane w pomieszczeniu, w kanale wentylacyjnym lub jako czujnik zanurzeniowy. Na ich wyjściu możliwy jest sygnał 0…10 V DC, 4…20 mA. Przetworniki temperatury mogą być także wyposażone w dodatkowy pomiar wilgotności oraz stężenia dwutlenku węgla, a w wykonaniu pomieszczeniowym, opcjonalnie dodatkowo z wyświetlaczem i komunikacją za pomocą protokołu Modbus. Każdy przetwornik temperatury oprócz temperaturowego sygnału analogowego posiada wyjście pasywne PT1000. Zasilanie przetworników odbywa się za pomocą napięcia 24 V AC/DC.

Czujniki temperatury

Czujniki temperatury są osobną grupą urządzeń przeznaczonych do pomiaru temperatury.

przetwornik temperatury hvac

Główną różnicą w stosunku do przetworników jest to iż są one urządzeniami pasywnymi, czyli takimi, które nie potrzebują do działania zewnętrznego zasilania. Sygnałem pomiarowym jest rezystancja czujnika, która rośnie lub maleje w zależności od wykorzystanej technologii. Podstawowymi modelami w ofercie są czujniki NTC Regin. Ich działanie opiera się na pomiarze rezystancji ceramicznego elementu (NTC). Jego rezystancja maleje wraz ze wzrostem temperatury. Dla maksymalnej temperatury z danego zakresu, rezystancja wynosi 10000, a dla minimalnej 15000 ohmów. Dodatkowo w ofercie znajdują się czujniki temperatury PT100/PT1000. Opierają się one na platynowych elementach o standaryzowanej rezystancji wynoszącej odpowiednio 100 i 1000 ohmów przy temperaturze 0°C. Obie grupy czujników temperatury (NTC oraz PT100/PT1000) dostępne są w różnego typu wykonaniach, przystosowanych do montażu w różnych miejscach.

czujniki temperatury

Jednym z czujników jest czujnik przylgowy. Służy on do pomiaru temperatury powierzchni, do której zostanie zamocowany. Przykładem może być pomiar temperatury miedzianej rurki, w której płynie czynnik chłodzący lub grzejący do klimakonwektora.

 

Kolejnym czujnikiem jest czujnik uniwersalny. Mierzy on temperaturę w dowolnym miejscu, a przy wykorzystaniu dodatkowo specjalnej pasty termoprzewodzącej zwiększa się ilość możliwych zastosowań. Czujnik temperatury podłogowej znajduje zastosowanie w miejscach, gdzie stosowane jest ogrzewanie podłogowe. Obudowa jest wykonana z wytrzymałej gumy, co zwiększa jego wytrzymałość, a stopień ochrony IP68 uodparnia go na wszelkiego rodzaju zalania.

Czujniki zanurzeniowe

zanurzeniowe czujniki HVAC

Do dokonywania pomiarów temperatury płynów wykorzystywana jest kolejna grupa czujników zanurzeniowych. Posiadają one gwint, który umożliwia ich wkręcenie na przykład w rurę lub zbiornik z dowolną głębokością. Możliwy jest montaż dodatkowej pochewki, w celu uniknięcia wycieku. W dokładnej regulacji temperatury w kanałach wentylacyjnych wykorzystuje się pomiar za pomocą odpowiednio wykonanych czujników. Posiadają one regulację głębokości, by można było je zamocować w dowolnej szerokości kanale.

Czujniki pomieszczeniowe i zewnętrzne

Odrębną grupą czujników są czujniki pomieszczeniowe. Posiadają one estetyczną obudowę pozwalającą na montaż nawet w widocznym, nie osłoniętym miejscu. Czujniki pomieszczeniowe mogą być wyposażone w pokrętło nastawy wykorzystywane do regulacji temperatury.

czujnik zewnętrzny temperatury

 

Na zewnątrz budynków oraz w miejscach gdzie potrzeba czujnika pomieszczeniowego o wyższej klasie ochrony, można zastosować czujnik temperatury zewnętrznej o klasie odporności IP65.

 

 

Wszystkie czujniki NTC firmy AB Regin, poza grupą pomieszczeniowych, wykonane są bez dodatkowej obudowy i dostarczane są z kablem o długości 1,5 m. W przypadku czujników PT100/PT1000 istnieją zarówno wersje bez obudowy, tak jak NTC, ale również w wykonaniu z obudową, gdzie znajdują się przyłącza kablowe. Opisywane czujniki i urządzenia to tylko zarys tego co znajduje się w ofercie każdego z opisanych producentów. Oczywiście istnieje o wiele więcej wersji i modyfikacji potrzebnych do tego aby pomiar temperatury odbywał się bez przeszkód w prawie każdych warunkach . Zapraszamy do zapoznania się z opisanymi urządzaniami na www.czujnikisterownik.pl w dziale temperatura.

 

 

Opracowanie zbiorowe: Adrian Jackiewicz, Adrian Szpakowski.