Pomiary Hydrologiczne

Coraz większe znaczenie mają w Polsce pomiary hydrologiczne zarówno wód gruntowych, jak i powierzchniowych. Tego typu pomiary dostarczają informacji o stanach wód i umożliwiają ich monitorowanie. W związku ze zmianami klimatycznymi i coraz częściej występującymi w Polsce gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, telemetryczne pomiary hydrologiczne wykorzystywane są w systemach monitoringu przeciwpowodziowego. Pozwala to odpowiednio szybko zareagować na zagrożenia związane z intensywnymi zjawiskami meteorologicznych. Tak kluczowe instalacje muszą być niezawodne, proste w obsłudze oraz efektywne energetycznie dla zapewnienia ciągłego dokonywania pomiarów. Dzięki wykorzystaniu Aqualoggera w tego typu instalacjach otrzymujemy urządzenie skrojone na miarę i dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

System informatyczny

wykresy hydrologiczne

 

Stacje hydrologiczne, które prezentujemy różnią się rodzajami sond pomiarowych, układem zasilania oraz wielkością i typem obudowy. Każda ze stacji wyposażona jest standardowo w modem GSM do transmisji danych pomiarowych. Bardzo ważną cechą stacji produkowanych przez PM Ecology jest ich wyjątkowa energooszczędność, niespotykana do tej pory w tego typu urządzeniach. Aqualoggery stanowią ciekawą alternatywę przy aplikacjach, gdzie do tej pory stoso-wane były systemy pomiarowe zasilane z sieci energetycznej lub dużego panelu PV. Koszty instalacji stacji Aqualoggera są istotnie niższe, a procedury związane z instalacją znacząco prostsze.

Dane pomiarowe ze stacji widoczne są w systemie informatycznym, który dostępny jest poprzez przeglądarkę internetową. System ten pozwala na szczegółową i intuicyjną analizę dużej ilości informacji na czytelnych i wielofunkcyjnych wykresach. Co bardzo ważne system umożliwia też zdalną konfigurację stacji, pozwala na ustawienie interwałów pomiarów i nadawania, a także alarmów SMS. Stacje umożliwiają również transfer danych bezpośrednio na serwer klienta.

Aqua Logger RDR

sonda pomiary hydrologia

Stacja hydrologiczna przeznaczona do pomiaru poziomu wody na  zbiornikach i ciekach otwartych oraz kanałach zamkniętych. Wykorzystanie do pomiaru sondy radarowej zapewnia bezkontaktowy pomiar oraz likwiduje ryzyko uszkodzenia sondy przez pokrywę lodową.

Do stacji dedykowana jest szeroka gama konstrukcji montażowych m.in. wysięgniki łamane, proste oraz mocowania do kanałów zamkniętych. Każda z nich chroni sondę i przewody przez przypadkowym lub celowym uszkodzeniem. Standardowo stacja Aqua Logger RDR zasilana jest z akumulatora AGM 12V 55 Ah. Przy pomiarze realizowanym raz na 10 minut i wysyłce danych co 1 godzinę, stacja będzie działać nie-przerwanie przez minimum 5 lat.

Aqua Logger HS

hydrologiczne pomiary poziomuW odróżnieniu od Aqua Logger RDR, stacja Aqua Logger HS do pomiaru poziomu wody wykorzystuje sondę hydrostatyczną, która umieszczana jest na dnie zbiornika lub cieku. Niskie zużycie energii przez logger oraz bardzo szybki czas dokonania pomiaru przez sondę uzyskaliśmy niespotykaną do tej pory efektywność energetyczną. Stacja wyposażona jest w akumulator AGM 12V o pojemności 35 Ah, który zapewnia minimum 5 lat pracy przy pomiarze realizowanym raz na 10 minut i wysyłce danych co 1 godzinę.

 

Aqua Logger RDR COMPACT

pomiary hydrologiczneJest to kompaktowa stacja pomiaru poziomu wody i ścieków wykorzystująca sondę radarową. Urządzenie wraz z bateriami zostało umieszczone w obudowie o wymiarach: 220 x 120 x 90 mm. Dzięki temu rejestrator idealnie nadaje się do monitorowania poziomu w komorach zamkniętych, studzienkach kanalizacyjnych, małych przepompowniach ścieków i innych lokalizacjach gdzie kompaktowy rozmiar urządzenia ma duże znaczenie. Dostępne są 3 stopnie ochrony obudowy: IP67, IP68 i IP67 ATEX. Stacja zasilana jest z baterii litowych umieszczonych wewnątrz obudowy. Przy pomiarze realizowanym raz na 10 minut i wysyłce danych co 4 godziny, stacja powinna działać nieprzerwanie przez minimum 5 lat.

Aqua Logger HS COMPACT

poziomy hydrologiczneKompaktowa stacja pomiaru poziomu wody i ścieków wykorzystująca sondę hydro-statyczną. Pomiar dokonywany jest w sposób kontaktowy – sonda jest zanurzona w wodzie lub ściekach. W odróżnieniu od sondy radarowej, pomiar sondą hydrostatyczną wymaga znacznie mniejszej ilości energii. Stacja ta jest w szczególności dedykowana do miejsc, gdzie wymagana jest duża częstotliwości wykonywania pomiarów. Urządzenie zasilane jest z baterii litowych umieszczonych wewnątrz obudowy. Przy pomiarze realizowanym raz na 10 minut i wysyłce danych co 4 godziny, stacja powinna działać nieprzerwanie przez minimum 10 lat.

 

 

Rafał Korzec – Poltraf Sp. z o.o.