coma cal czeska firma

Czeska firma Comac Cal działa na rynku krajowym i międzynarodowym od 1990 roku.

Zajmują się rozwojem i produkcją indukcyjnych liczników ciepła i przepływomierzy. Comac Cal dzięki  wieloletniemu doświadczeniu jest w stanie zaoferować indywidualne rozwiązania dla wymagających klientów. Posiadają własne centrum rozwoju co pozwala na bardzo szybką produkcję i rozwój nowych urządzeń pomiarowych. Dodatkowo utworzyli własne Autoryzowane Centrum Metrologii i Kalibracji przez co certyfikują nie tylko mierniki i czujniki, ale także ogólne rozwiązanie opracowane przez swój zespół pracowników. Ich klientami są firmy działające w różnych branżach, takich jak przemysł chemiczny i petrochemiczny, przetwórstwo spożywcze, gospodarka wodna oraz energetyka wymagająca często odpowiednich certyfikatów ATEX.

Flow 38

Najbardziej popularnym produktem jest przepływomierz elektromagnetyczny Flow38. Ze względu na zasadę pomiaru jest on w stanie mierzyć przepływ jedynie płynów przewodzących prąd elektryczny. Minimalna wartość przewodności wynosi już niespełna 20 μS. Standardowo urządzenia mogą być w rozmiarze od DN6 do DN400 w zależności od rodzaju przyłącza. Dostępne są wersje gwintowane, kołnierzowe, między-kołnierzowe oraz przyłącza spożywcze (higieniczne). Jeśli chodzi o wyświetlacz pomiarowy to może on być przyłączony bezpośrednio do korpusu, bądź oddalony na przewodzie nawet do 30 metrów. Zamawiając wersję rozdzielną można wybierać spośród trzech opcji zabudowy: głowicowa (identyczna jak w wersji kompaktowej), panelowa (do zabudowy na drzwiach szafy sterującej) oraz naścienna (montowana na szynę DIN lub bezpośrednio na ścianie). Wyświetlacz posiada czytelny LCD z dwoma rzędami znaków po 16 w każdym z wierszy. Menu standardowo jest w dwóch językach do wyboru (polski i angielski). Instrukcje i dokumentacja również dostępne są w języku polskim. Dodatkowo wybór spośród dużej ilość materiałów będących w kontakcie z medium pozwala na odpowiednie dopasowanie urządzenia niezależnie od aplikacji. Zazwyczaj większość urządzeń zamawianych jest z wyściółką z gumy, ceramiki bądź PTFE, a na materiał elektrod pomiarowych wybierana jest stal kwasoodporna 316Ti, Hastelloy C4, tytan, tantal bądź platyna.

Sygnały wyjściowe

Jako sygnał wyjściowy klient może wybierać pomiędzy sygnałem impulsowym, analogowym 4…20 mA lub cyfrowym M-Bus/Modbus po interfejsie RS485. Sam przepływomierz jest w standardzie w stopniu szczelności IP65 lecz za niewielką dopłatą można zamówić wersję z IP67, a nawet IP68.  Te wszystkie opcje pozwalają na zaspokojenie potrzeb prawie całego rynku, a w przypadku bardzo niestandardowych aplikacji producent jest w stanie w szybkim czasie wykonać rozwiązanie zupełnie pod zamówienie. Niezależnie czy chodzi o większą średnicę przyłącza, dłuższą zabudowę, większy stopień ochrony (umożliwiający np. zakopanie przepływomierza pod ziemią) czy bardzo mały przepływ. Należy również wspomnieć iż urządzenia firmy Comac Cal są dostępne z certyfikatem PZH do kontaktu z wodą pitną. Dodatkowo urządzenia są w trakcie certyfikacji MID i będą mogły pracować przy pomiarach mediów za które klient rozlicza się pieniężnie (woda, ścieki).

Wiele możliwości

Prócz przepływomierzy Flow38 producent ma również w ofercie urządzenia bez wyświetlacza (Flow33), certyfikatem ATEX (Flow33 Ex) oraz z zasilaniem bateryjnym (Flow45). Warto zauważyć iż wersja Flow33 posiada w standardzie komunikację poprzez Bluetooth do konfiguracji ustawień z użyciem smartphona. Wersja z certyfikatem ATEX jest możliwa do zabudowy w każdej strefie zagrożonej wybuchem w tym nawet dla kategorii IM1. Za to przepływomierz z wbudowaną baterią jest w stanie pracować bez jej wymiany nawet do 5 lat. Ponad to w ofercie Czeskiego producenta są również ciepłomierze wykorzystujące 2 dodatkowe czujniki temperatury montowane na rurociągu zasilającym oraz powrotnym. Znając wartość różnicy temperatur pomiędzy nimi oraz mierząc dokładnie objętość medium które przepłynęło przez przepływomierz możemy łatwo obliczyć zużyte ciepło. Z bardziej zaawansowanych urządzeń w port folio firmy Comac Cal jest również Batch Meter do precyzyjnego odmierzania porcji medium który może współpracować np. z zaworem elektromagnetycznym odcinającym dopływ.

Kalorymetryczne czujniki przepływu

Poza urządzeniami wykorzystującymi indukcję elektromagnetyczną w ofercie znajdziemy również kalorymetryczne czujniki przepływu serii FS oraz przepływomierze łopatkowe serii FPW. Rodzina czujników FS dzieli się na FS10, FS11, FS15 oraz FS20. Pierwsze dwa urządzenia posiadają jeden bądź dwa styki do sygnalizacji minimalnego bądź maksymalnego przepływu, a wersja FS15 może dodatkowo sygnalizować przekroczenie temperatury płynącego medium. Najbardziej zaawansowany FS20 posiada sygnał analogowy 4…20 mA do zgrubnej wizualizacji przepływu. Wszystkie te urządzenia występują w dwóch długościach czujnika (65 lub 125 mm). Dodatkowo można zamówić adapter umożliwiający pomiar w instalacjach o małym przekroju (od DN2,7 do DN20). Łopatkowe przepływomierze występują w wersji FPW05, 10 i 20. Różnią się między sobą przede wszystkim sygnałem wyjściowym. Podstawowa wersja 05 ma sygnał częstotliwościowy, wersja 10 posiada już sygnał impulsowy wraz z stykiem przełącznym, a wersja 20 ma dodatkowo sygnał analogowy 4…20 mA. Do zabudowy tych przepływomierzy producent przewidział bardzo wiele adapterów umożliwiających montaż w niemalże wszystkich rurociągach.

 

Nazary Krzemiński – Poltraf Sp. z o.o.