Manometry STIKO

Na początku lat 60 ubiegłego wieku,  wszystkie termometry tarczowe stosowane w przemyśle miały system pomiarowy wypełniony rtęcią.  Powszechne stosowanie rtęci, stanowiło zagrożenie dla środowiska, dlatego pojawiła się potrzeba stworzenia lepszej i przyjaznej dla środowiska alternatywy
Dwaj inżynierowie  A. Stiller i J.G. van der Kolk, zatrudnieni u lokalnego producenta przyrządów pomiarowych połączyli siły dla realizacji  własnej wizji przedmiotowej alternatywy.

W roku 1963, w rezultacie prowadzonych prac i badań  panowie  A. Stiller i  J.G. van der Kolk jako pierwsi na świecie  zbudowali termometr gazowy. Zdecydowali utworzyć firmę N.V STIKO. Opatentowali system pomiarowy, co pozwoliło im na szybki start w biznesie międzynarodowym. Kilku renomowanych producentów urządzeń pomiarowych na zasadzie outsourcingu, ulokowało swoją produkcję termometrów w STIKO.

W roku 1972 uruchomiono produkcję tarczowych rejestratorów temperatury, które okazały się  dużym sukcesem w rozwoju firmy.

Po przejęciu w roku 1981 lokalnego producenta, rozpoczęto produkcję szerokiego spektrum manometrów do zastosowań w przemyśle ogólnym.

Następnym etapem w rozwoju i poszerzeniu zakresu produkcji, było opracowanie kilku wersji  pomiarowych manometrów różnicowych oraz manometrów w wykonaniu specjalnym do pracy pod wodą na głębokości do 4000mWS (400MPa).

STIKO dziś

W programie produkcji znajdują się manometry całkowicie bezpieczne, ze specjalną konstrukcją rurki pomiarowej na ciśnienia do 7000bar zgodnie z normą DIN 16100.

manometry bezpieczne szkło solid

Obecnie Firma STIKO oferuje bardzo szerokie spektrum manometrów i termometrów gazowych, urządzenia do testowania i kalibracji manometrów, a także autonomiczne, mechaniczne rejestratory ciśnienia.

Firma produkuje urządzenia w oparciu o nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne, oferując urządzenia wysokiej jakości i niezawodności. W zależności od warunków eksploatacyjnych wykonywane są nietypowe konstrukcje manometrów wg wymagań projektów dla instalacji procesowych.

Szerokie spektrum akcesoriów jak pochewki do termometrów, oddzielacze, kołnierze, przyłącza procesowe IN LINE i starannie dobrane materiały jak Monel, Tantal, Hasteloy, czy powłoki specjalne  w tym powłoki złocone, pozwalają wykonać urządzenia do bardzo trudnych i ekstremalnych warunków eksploatacyjnych włączając wykonania Ex.

 

Jerzy Jackiewicz – prezes firmy Poltraf Sp. z o.o.