Telemetryczne Pomiary Środowiskowe

Pomiary telemetryczne polegają na zbieraniu danych z zainstalowanych w terenie urządzeń i automatycznym przesyłaniu ich za pomocą transmisji przewodowej lub bezprzewodowej do odbiorcy. Automatyzacja pomiarów to oszczędność czasu i pieniędzy – użytkownik nie musi odczytywać danych lokalnie ze stacji pomiarowych, co wiązałoby się z koniecznością wizyt na każdym z punktów pomiarowych i generowałoby dodatkowe koszty. Nasze rozwiązania w większości przypadków nie wymagają zasilania z sieci, a ich unikatowa energooszczędność pozwala pracować przez długi czas wyłącznie na zasilaniu bateryjnym bez dodatkowego panelu fotowoltaicznego. Zredukowane koszty instalacji w połączeniu z niezawodnością sprawiają, że nasze układy pomiarowe są uniwersalnym rozwiązaniem o wielu zastosowaniach w szeroko rozumianym przemyśle.

Automatyczne Stacje Meteorologiczne

Głównym elementem automatycznej stacji meteorologicznej wykonującej pomiary telemetryczne jest rejestrator Aqualogger – uniwersalne, ultra energooszczędne urządzenie do odczytywania, zapisu i transmisji danych z sensorów. Rejestrator wyposażony jest w 4 konfigurowalne porty (4…20mA, 0-10V, 0-3V, impuls), oraz port meteorologiczny SDI-12. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom możemy podłączyć do rejestratora wszystkie dostępne na rynku czujniki meteorologiczne, co pozwala rejestrować takie parametry jak: temperatura, ciśnienie atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, nasłonecznienie, czy wielkość opadów.

dane hydrologiczneAqua Logger

Bardzo istotne znaczenie w przypadku portów komunikacyjnych ma oddzielne zasilanie dla każdego wejścia. Pozwala to na osobne załączenie zasilania dla danego kanału przed dokonaniem pomiaru. Ponieważ czas dokonywania pomiaru różni się w zależności od czujnika, Aqua Logger optymalizuje zużycie energii. Jest to ważne dla instalacji zasilanych wyłącznie z baterii bez wykorzystania paneli fotowoltaicznych, gdyż znacząco wydłuża czas działania urządzenia bez konieczności wymiany lub ładowania źródła zasilania. Nowym rozwiązaniem w Aqua Loggerze jest możliwość przewodowej komunikacji i sczytywania danych. Zintegrowany port RS232 pozwala na bezpośrednią transmisję danych na serwer. Opcjonalnie dostępny jest również dedykowany konwerter z RS232 na RS485 produkcji firmy PM Ecology. Komunikacja odbywa się przy pomocy protokołu MODBUS RTU.

aqua logger do pomiary telemetryczne

Dwa dedykowane porty podłączenia zasilania pozwalają nam wykorzystać różne konfiguracje źródeł energii przy pomocy jednego urządzenia. W przypadku korzystania z energii z sieci jako głównego źródła zasilania (primary supply), możemy wykorzystać drugi port (secondary supply) do podłączenia akumulatora buforowego. Natomiast w przypadku pracy na zasilaniu bateryjnym jako podstawowym źródle energii, zintegrowany w urządzeniu regulator ładowania z funkcją MPPT pozwala na bezpośrednie podłączenie panelu PV do portu secondary supply. MPPT to zaawansowany układ śledzenia maksymalnego punktu mocy, który może zwiększyć ilość uzyskanej energii nawet o 20%. Tak wyposażony rejestrator wraz z niewielkim panelem fotowoltaicznym i baterią sprawia, że nasza stacja pomiarowa od strony energetycznej staje się bezobsługowa.

czujnik otwarciaDodatkowo Aqua Logger wyposażony jest w port sygnalizacji otwarcia drzwiczek (INTERRUPT) z funkcją powiadamiania SMS. W wersji ATEX opcjonalnie dostępny jest dedykowany kontaktron sygnalizujący zdjęcie pokrywy loggera (zdjęcie).

Wszystkie dane telemetryczne mogą być przesyłane i zwizualizowane na serwerze producenta i dostępne za pomocą przeglądarki internetowej z dowolnego urządzenia lub przesyłane na serwer użytkownika w formie pliku csv. Wbudowany moduł GPRS pozwala również na zdalną parametryzację loggera.

Komunikacja

Nowym rozwiązaniem w Aqualoggerze jest możliwość przewodowej komunikacji i sczytywania danych. Zintegrowany port RS232 pozwala na bezpośrednią transmisję danych na serwer. Opcjonalnie dostępny jest również dedykowany konwerter z RS232 na RS485 produkcji firmy PM Ecology. Komunikacja odbywa się przy pomocy protokołu MODBUS RTU.

zwizualizowane dane telemetryczne

Firma PM Ecology udostępniła nową wersję systemu wizualizacji. Poza dostępem do rejestrowanych parametrów, oprogramowanie pozwala na zdalną konfigurację rejestratora, oraz kontrolę parametrów pracy urządzenia.

System dostępny jest za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej, co daje przejrzysty i szybki dostęp do danych pomiarowych z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Nowe możliwości pozwalają na wysyłanie alarmów również SMSem, a nie jak dotychczas wyłącznie za pomocą e-maila. Wbudowana książka telefoniczna pozwala w porosty sposób dodać nawet kilkanaście numerów telefonów do powiadamiania SMS. Poza alarmami przekroczenia poziomów krytycznych mierzonych parametrów, użytkownik może zostać też poinformowany o otworzeniu drzwi szafki lub dowolnym parametrze serwisowym jak na przykład niskim poziomie napięcia baterii. Ciekawym rozwiązaniem jest również automatyczna zmiana interwału pomiaru i nadawania podczas stanu alarmowego. W przypadku przekroczenia wartości progowej mierzonego parametru, system pozwala otrzymywać dane np. co 1 minutę. Dzięki temu użytkownik ma szybki podgląd sytuacji danego miejsca pomiarowego i może odpowiednio zareagować. Po zakończeniu stanu alarmowego system wraca do podstawowych ustawień czasu mierzenia i nadawania.

Parametry serwisowe

telemetryczne dane serwisowe

W systemie pojawił się również podgląd nowych parametrów serwisowych. Oprócz dostępnych dotychczas informacji o napięciu zasilania podstawowego i dodatkowego, sile sygnału i temperaturze pracy urządzenia, mamy również informacje o czasie dokonywania pomiaru i czasie nadawania (czas pracy modemu) danych. Te dwa dodatkowe parametry dają nam informację o konsumpcji energetycznej danego miejsca pomiarowego. Dzięki temu w przypadku słabszych sygnałów GSM możemy zoptymalizować zużycie energii poprzez zmianę czasu nadawania lub częstotliwości pomiaru. Dopiero w przypadku przekroczenia parametrów bezpiecznych nastąpi automatyczna zmiana czasu pomiaru i nadawania, a logger przejdzie na częstotliwość alarmową, o czym użytkownik zostanie poinformowany SMSem.

Kolejnym nowym rozwiązaniem jest udostępnianie parametrów pomiarowych lub całych tablic urządzenia bez konieczności podawania danych logowania i dostępu do ustawień urządzenia. Istnieje możliwość wygenerowania linku do mierzonej wartości. Wystarczy wybrać interesujący nas parametr lub urządzenie i wygenerować link. W każdej chwili udostępniony link w bardzo prosty sposób możemy deaktywować.

 

Rafał Korzec – Poltraf Sp. z o.o.